بانک ملی ایران
 
خدمات الکترونیکی بانک ملی ایران به سازمان های دولتی یا خصوصی

 

در راستای توسعه خدمات نوین بانکی بر روی تلفن همراه سامانه رعد ملی مبتنی بر بستر USSD ((Unstructured Supplementary Servic Data  که از طریق اپراتور های تلفن همراه ارائه می گردد راه اندازی گردید.این سامانه با شماره گیری عبارت #717* از طریق گوشی همراه فعال می گردد.

برخی از ویژگیهای USSD نسبت به روشهای قبلی به شرح ذیل می باشد:

۱-عدم وابستگی به نوع, مدل و سیستم عامل گوشی همراه

۲-عدم نیاز به نصب نرم افزار های جانبی و خاص بانک

۳-عدم نیاز به ورود به منوهای گوشی و دسترسی سریع از طریق شماره گیر

۴-ارسال سریع داده ها به سرور اصلی شبکه موبایل بدلیل عدم نیاز به رومینگ داده
 
۵-پاسخ دهی سریع بدلیل عدم نیاز به ذخیره سازی درخواستها
 
۶-استفاده از فضای خالی کانال GSM و عدم وابستگی به سایر کانالها
 
 
نحوه استفاده :
۱-   شماره  #717* را وارد و شماره گيري نماييد.
2-   گزينه  "ثبت تلفن همراه خود "  را انتخاب نماييد.
۳-   رمز عبور را وارد نماييد. این رمز را شما باید تعیین کنید و برای اطمینان دو بار از شما پرسیده می شود. ( دقت کنید رمز عبور عددی چهار رقمی است که منبعد هنگام استفاده از سامانه رعد از شما پرسیده می شود. پس در انتخاب رمز عبور و نگهداری از آن دقت نمایید).
۴-   در صورت ثبت و شناسایی صحیح شماره موبایل پیغامی مبنی بر اتمام صحیح عملیات همراه با شماره ثبت به شما اعلام می شود.
۵-   اکنون باید مجددا شماره  #717*  را شماره گيري نماييد .
6-   گزينه  " حساب "  را انتخاب نماييد .
7-   گزينه  " افزودن كارت "  را انتخاب نماييد . لازم است قبل از اين كار، رمز دوم كارت خودد را از خودپرداز دريافت كرده باشيد. زيرا در مراحل بعدي رمز دوم كارت و همچنين رمز CVV2 از شما دريافت مي گردد.
8-   شماره كارت خود را وارد نماييد .
9-   شناسه كارت از شما پرسيده مي شود.
      دقت نماييد: در سامانه رعد شما مي توانيد 4 كارت بانكي خود را ثبت نماييد. و منظور از شناسه كارت ، يكي از اعداد 1 تا 4 مي باشد. به عنوان مثال مي توانيد به كارت مرتبط با حساب جاري خود شناسه 1 ، به كارت مرتبط با حساب كوتاه مدت خود شناسه 2 و به بن كارت خود شناسه 3 را تخصيص دهيد. از اين به بعد موقع دريافت موجودي يا خريد و يا انتقال وجه ، به جاي شماره كامل كارت ، شناسه كارت از شما پرسيده مي شود. پس در مثال فوق ، اگر شناسه 3 را انتخاب كنيد ، خريد يا انتقال وجه از بن كارت شما انجام خواهد شد.
10-   همچنان كه در بند 7 نيز اشاره شد ، رمز دوم كارت (كه از خودپرداز دريافت مي شود) و رمز CVV2 كه بعضاً پشت و يا روي كارت نوشته مي شود و همچنين تاريخ انقضاي كارت را بايد وارد نماييد.
براي ثبت تاريخ انقضا بايد سال و ماه را به شكل صحيح وارد نماييد. به عنوان مثال چنانچه تاريخ انقضاي كارت شما 02/1394  مي باشد، بايد عدد 9402  را ثبت نماييد.
11-   در صورت ثبت صحيح شماره كارت ، پيغامي مبني بر اتمام صحيح عمليات به شما داده مي شود.
12-   اكنون شما به درستي عضو سامانه رعد ملي شده ايد و مي توانيد از امكاناتي نظير اعلام موجودي ، پرداخت قبوض و .... كه در ابتدا به آن اشاره شد ، استفاده نماييد. 
جهت استفاده از سامانه رعد ملی به عنوان دستگاه رمزیاب ، مشتري مي بايست ابتدا در سامانه سبا عضو شود . در اين صورت به جاي دستگاه توكن ، يك فقره كارت در اختيار مشتري قرار مي گيرد و شعبه با استفاده از ثبت شماره هاي مندرج در كارت در سيستم سيبا ، امكان استفاده از موبايل به عنوان رمزياب را براي مشتري فراهم مي نمايد . مشترياني كه قبلاَ دستگاه توكن داشته اند نيز مي توانند پس از اخذ كارت مذكور از امكانات فوق استفاده نمايند.
  
 
 

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۱ توسط اردیبهشت
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ